Cecilie Meyer

Cecilie har haft sin gang på Samsø i flere år og holder af balancen mellem hovedstad og land, mellem hoved og krop. Cecilie er en del af akademiets kommunikationsteam, og hjælper med tekster til både intern og ekstern kommunikation.

Cecilie er cand. mag. i italiensk og har interessen for bæredygtighed som andet ben i sit virke som journalist og skribent.

På bloggen skriver Cecilie artikler om Samsøs aktualitet både globalt og lokalt.

Er pæren skiftet ud?

Er pæren skiftet ud? Med beliggenhed på Strandengen ligger Energiakademiet i et landskab fra guldalderen. Der foregår moderne ting i bygningens bug: vi er i gang med at få opdateret

Læs mere »

Tema 2017: Centrum & periferi

Hvilken alternativ viden findes der om hvordan vi håndterer og behandler vores vand? Vand er en af de mest spændende ressourcer, som vi skal lære at håndtere langt mere bæredygtigt.

Læs mere »
Scroll to Top